چمن مصنوعی فوتسال

چمن مصنوعی فوتسال یا همان مینی فوتبال

پرکاربردترین کاربری چمن مصنوعی بدون شک فوتسال است.چمن مصنوعی فوتسال با توجه به ابعاد کوچکتر نسبت به زمین های استاندار فوتبالی طرفدار بی شماری را در سرتاسر جهان به خود اختصاص داده است به گونه ای که اگر فضای موجود 375متر هم باشد می توان یک زمین  کوچک را در ابعاد(25×15) راه اندازی کرد در صورتی که ابعاد زمین چمن مصنوعی فوتبال استاندارد به مراتب بیشتر است و نیاز به فضای بیشتر و صرف هزینه های بسیار بالاتر دارد بنابراین در فصای شهری تعداد فضاهای چمن مصنوعی فوتسال به مراتب بیشتر از زمین های چمن مصنوعی فوتبالی استاندارد است .

ابعاد زمین چمن مصنوعی فوتسال

تعداد بازیکنان در یک زمین فوتسال 10 نفر در قالب دو تیم 5 نفری میباشد که در برخی از زمین های فوتسال که بالای 1500 متر مساحت دارند به 14نفر در دو تیم 7 نفری افزایش پیدا می کند.

زمین چمن مصنوعی فوتسال

چمن مصنوعی فوتسالی می تواند در یک مدرسه ی کوچک و یا حتی در یک حیاط و ویلای شخصی اجرا شود و تاثیر به سزایی بر کیفیت فضا بگذارد

چمن مصنوعی فوتسال مدرسه

از نظر اجرایی و ساختاری تفاوت بسیار ناچیزی بین چمن های فوتبالی و فوتسالی وجود دارد که عمده ی آن مربوط به زیر سازی این دو گروه کاربری است. زیرسازی پروژه های فوتسال تا متراژ 1500 متر به روش زیرسازی سخت(بتون،آسفالت و...) با یک شیب بندی مناسب قابل اجراست اما در صورتی که پروژه های فوتبالی در ابعاد5000تا7000متری با این روش اجرا شود در زمان بارندگی دچار تله ی آب خواهیم شد در نتیجه پروژه های فوتبالی با سیستم un bound اجرا می شود تا بتواند زهکش بسیار مناسب را جهت عبور آب باران تا 50 لیتر در دقیقه فراهم کند و از ایجاد تله ی آب برروی سطح چمن جلوگیری کند.
تفاوت دیگر که به انتخاب کارفرما بستگی دارد بحث ارتفاع الیاف چمن مصنوعی است که در زمین چمن فوتسال بین 40 تا 50 است اما برای پروژه های استاندارد فوتبالی که قرار است مسابقات بزرگ و رسمی در آن ها برگزار شود ارتفاع الیاف چمن مصنوعی 60 میلیمتر خواهد بود.

اما دسته ای دیگر از چمن های مصنوعی وجود دارند که به آن ها چمن مصنوعی چند منظوره گفته می شود و می توان در صورتی که پروژه ی فوتسال در یک فضای شخصی و یا حتی در محیط مدرسه اجرا شود نقش کارآمد تری را ایفا کند.این دسته از چمن های مصنوعی دارای الیاف مستحکم با دیتکس (وزن الیاف) بالا ساخته شده و به صورت تزئینی بافت می شود و به دو صورت دو بافت و تک بافت موجود است.
اگر چمن های دو منظوره به صورت نیمه اسپورت(به همراه نمد ژئوتکستایل،سیمینگ تیپ،سیلیس)اجرا شود. به جرات میتوان گفت کارایی به مراتب بالاتری برای محیط مدارس و فضای باز شخصی به نسبت چمن های تخصصی فوتبالی خواهد داشت پس می توان گفت یکی از گزینه های کارآمد برای یک پروژه چمن مصنوعی فوتسال در مدارس و فصاهای باز شخصی چمن های چند منظوره خواهد بود.
به عنوان نمونه چمن مصنوعی مدل ورنال 35 و چمن مصنوعی مدل سپیدار

چمن مصنوعی فوتسال انواع مختلف

دنیای چمن مصنوعی بسیار گسترده و متنوع است و انتخاب صحیح یک محصول برای یک پروژه به اطلاعات بالایی نیاز دارد به گونه ای که ممکن است برای یک کاربری به خصوص یک چمن مصنوعی بسیار گران قیمت بدترین گزینه ی ممکن تلقی  شود بنابراین برای یک انتخاب خوب و مناسب از نظرات کارشناسان مجرب عافل نشوید.

  • تعداد بازدید :12341
  • تاریخ درج :11 شهریور 1396