چمن مصنوعی و معماری

چمن مصنوعی و معماری

در این مطلب جذاب گروه چمنزار به مخاطبان خود در مورد انواع چمن مصنوعی و چگونگی استفاده و انتخاب مناسب آن بر اساس قواعد معماری توضیح می­دهد. پس با ما همراه باشید.


مقدمه: شناخت انواع چمن از نظر رنگ­ بندی اهمیّت بسیار بالایی دارد چراکه پس از شناخت رنگ­ها میتوانیم بهترین ترکیب ممکن را انتخاب کرده ویک هارمونی زیبا را پدید آوریم، سازندگان چمن مصنوعی در سرتاسر جهان می­کوشند تا محصول تولیدی خود را از هر نظر شبیه به چمن طبیعی کنند به همین منظور از روش هایی خاص استفاده می کنند که برخی از آنها عبارتند از :

۱-استفاده از فیلر (الیاف پرکننده) که علاوه بر افزایش مقاومت چمن مصنوعی، تداعی­کننده­ی برگ­های خشک شده­ی چمن طبیعی که در گردش حیاط آن رخ می­دهد نیز می باشد.


چمن مصنوعی

۲- استفاده از آوندهای مرکزی یا مینت (برجستگی­های بسیار ریزی که از رفلکس نور در الیاف چمن جلوگیری می­کند).

چمن مصنوعی

۳-استفاده از سیستم bycoler (استفاده از چند رنگ چمن مختلف) در یک محصول که ظاهر چمن مصنوعی را طبیعی­تر می­کند.

انواع چمن مصنوعی از منظر رنگ­بندی

چمن­های با رنگ تیره :

 این نوع چمن­ها بیشتر با ساختار فیبریلیت (درهم تنیده) تولید می­شوند و اگر هم در چمن­های منوفلامنت تزئینی استفاده شود اصولاً به صورت bycoler (دو رنگ ترکیبی) استفاده می­شوند تا ظاهر طبیعی­تری به چمن مصنوعی بدهند.

چمن مصنوعی مدل رویال لانو 25
استفاده از سیستم bycoler
 و رنگ تیره و روشن
چمن مصنوعی مدل رینبو هاتکو
استفاده از سیستم bycoler
 و رنگ تیره و روشن
چمن مصنوعی مدل سپیدار
چمن با رنگ تیره
 ساختار فیبریلیت

چمن­های با رنگ روشن :

این نوع چمن­های مصنوعی تنوع و البته طرفداران بیشتری دارند. بسیاری از سازندگان تولید چمن­های روشن را در اولویت محصولات خود قرار می­دهند. و حال اینکه از چمن­های روشن در چه فضایی استفاده شود در ادامه­ی مطلب به آن اشاره خواهیم کرد.
چمن مصنوعی مدل ونر
چمن مصنوعی مدل آمارا
چمن مصنوعی مدل رویال 25

چمن­های زیتونی رنگ :

پس از بررسی­های انجام شده، کارشناسان چمنزار به این نتیجه رسیدند که شاید چمن­های زیتونی رنگ جزء هیچکدام از دسته­‌های رنگی نباشند بنابراین یک دسته­‌ای جداگانه به این نوع رنگی اختصاص داده شد.
چمن مصنوعی مدل سیلک 35
چمن مصنوعی مدل منوفیلامنت

چمن­های تک بافت (تک رنگ) :

به جرأت می­توان گفت چمن­های تک بافت (فارغ از رنگ الیاف) جزو محبوب­ترین گزینه­‌ها برای معماران هستند دلیل آن هم یکدست بودن رنگ نهایی آن­هاست. در ادامه به چگونگی استفاده از چمن­های تک بافت اشاره خواهیم داشت.


چمن مصنوعی مدل منوفیلامنت
چمن مصنوعی مدل سپیدار چمن مصنوعی مدل صدف
چمن مصنوعی مدل مگنولیا

چمن­هایی با رنگهای ناآشنا :

سئوالی که بین کارشناسان چمنزار مطرح شد این بود که ما چمن­های با رنگ غیر متعارف که مشابه آن را در طبیعت نمی­بینیم چگونه نام­گذاری کنیم؟ پاسخ­ها متفاوت بود اما ­نتیجه­گیری  این بود که آنها را با نام (ناآشنا) بنامیم. تنوّع این مدل­ها بسیار کم است امّا همین موضوع می­تواند برگ برنده­ی این گروه رنگی باشد.

قرمز  زرد 
نارنجی قهوه‌ای 
               سفید 


چمن مصنوعی مدل اطلس

چمن مصنوعی سبزرنگ است چه رنگهایی با سبز ترکیب مناسب ­تری هستند

 

در این بخش به سراغ رنگ­های ترکیبی مناسب با رنگ سبز می­رویم. بسیاری از این موارد در طبیعت دیده می­شوند یک درخت پرتقال یا یک درخت سیب قرمر را تصور کنید، ترکیب رنگ نارنجی، قهوه­ای و سبز و یا ترکیب قرمز، قهوه­ای و سبز به زیبایی در کنار هم قرار گرفته­ اند. این پایان ماجرا نیست و رنگ­های دیگری هم تکمیل­کننده­ی بحث ما خواهند بود مانند آبی ( ترکیب آبی استخر در کنار رنگ سبز چمن) و یا رنگ سفید (مانند سنگهای قلوه­ی سفید چمن)و از همه مهمتر رنگ زرد است که ریشه­ای مشترک با سبز دارد. به تصاویر ذیل با دقت نگاه کنید.

چمن مصنوعی

چمن مصنوعی
 

نکته مهم:

زمانی که قصد طراحی و ایجاد ترکیب بندی رنگ‌ها را دارید به یک نکته‌ی بسیار مهم و حیاتی توجه داشته باشید، اگر می‌خواهید از کنتراست استفاده کنید باید جنس رنگ‌ها تا جای امکان متضاد باشد و اگر می‌خواهید از هارمونی و یکپارچگی استفاده کنید تا جایی که ممکن است از تنالیته رنگ یکسان استفاده کنید. انتخاب یکی از این دو گزینه بستگی مستقیم به شرایط و مشخصات پروژه‌ی شما دارد. برای آگاهی هرچه بیشتر شما نسبت به نکته‌ی اشاره شده توجه شما را به جدول ذیل جلب می‌کنیم.

چمن مصنوعی

هر یک از انواع رنگبندی چمن مصنوعی چه تأثیری بر محیط می‌گذارند؟
 ترکیبات مناسب آنها کدام است؟

چمن‌های رنگ تیره:

با بررسی‌های انجام شده از فروش گروه چمنزار دریافتیم چمن‌های تیره رنگ بیشترین فروش خود را در پروژه‌های تخصصی مانند مدارس و فوتبال تجربه کرده‌اند.

به عبارت دیگر خریداران بیشتر به دلایل فنّی اقدام به خرید چمن‌های تیره کرده‌اند و در صورت داشتن حق انتخاب برای گزینه‌های دیگر عموماً از خرید چمن تیره صرف نظر کرده‌اند حال به مخاطبان چمنزار چند ویژگی مثبت چمن‌های تیره را خواهیم گفت.

الف) چمن‌های تیره رنگ می‌تواند به عنوان یک المان تأکیدی قوی مورد استفاده قرار گیرد.
ب) رنگ‌های براق و روشن به خوبی بر روی این رنگ خودنمایی می‌کند بنابراین در پروژه‌هایی مثل نمایشگاه‌ها و فروشگاه‌ها می‌توان از این رنگ چمن مصنوعی به عنوان Back round مناسب استفاده کرد.
 ج) چمن‌های تیره پس از اجرا و در فضای بزرگ بسار زیبا و طبیعی هستند اما بسیاری از خریداران چمن مصنوعی وقتی با سمپل تیره‌ی این محصول مواجه می‌شوند دچار این اشتباه بزرگ می‌شوند.

چمن مصنوعی


 د) این نوع چمن‌ها، کمتر آلودگی را نشان می‌دهند بنابراین در پروژه‌های با تردد بالا مانند رستوران‌ها و فروشگاه‌ها این موضوع یک امتیاز بسیار ارزشمند خواهد بود.

چمن‌های با رنگ روشن:

همان‌طور که گفته شد چمن‌های رنگ روشن جزو پرطرفدارترین چمن‌ها هستند برای انتخاب این محصول در چیدمان فضایی خود به نکات ذیل توجّه کنید.

الف) برای ایجاد کنتراست و جلوه‌ی هرچه بیشتر سایر اجزای دکوراسیون بهتر است از المان‌های تیره رنگ استفاده کنید برای نمونه متریال چوب پلاست با رنگ قهوه‌ای پررنگ یک مکمل بسیار زیبا برای مدل‌هایی مانند رویال 25، آمارا، اسپریت خواهد بود.
 ب) چمن‌های رنگ روشن فضا را بزرگتر نشان می‌دهند اگر فضای شما کوچک است حتماً از چمن‌های روشن استفاده کنید.


 ج) در بعضی موارد شاهد استفاده از پوشش گیاهی تیره در فضا هستیم برای مثال حیاط یک ساختمان را تصور کنید که از درخت کاج و یا شمشاد استفاده می‌کند در چنین شرایطی چمن‌های روشن بهترین گزینه هستند تا اثربخشی هرچه بهتر را تجربه کنیم.

چمن‌های زیتونی رنگ:

این نوع چمن ها با توجه به خاص بودن رنگشان جنبه ی دکوراتیو بسیار زیادی دارند برای اینکه بهتر متوجه این موضوع شویم متریال بتون رو نام می بریم که در معماری امروز به عنوان محصولی دکوراتیو در بسیاری از موارد جایگزین سنگ طبیعی شده است بر همین اساس چمن های زیتونی رنگ در فضا هایی که هدف اصلی جایگزین چمن نبوده وصرفا بحث اجرای یک پوشش دکوراتیو سبز رنگ است برگ برنده ی خود را رو می کند. ( البته این به معنای غیر قابل اجرا بودن این نوع چمن در پروژه های فضای سبز وباغ ها نیست و چمن های زیتونی رنگ قابلیت جایگرینی چمن مصنوعی مصنوعی را نیز دارا هستند )
 رنگ های مکمل چمن مصنوعی زیتونی رنگ عبارت است ازآجری ، زرد ، خردلی وقهوه ای

چمن‌های تک رنگ:

دریک جمله می‌توان گفت که چمن‌های تک رنگ خلوت کننده‌ی شلوغی بصری هستند بنابراین در پروژه‌هایی که با تنوّع رنگی بالایی روبرو هستیم از همین ویژگی مهم چمن‌های تک رنگ استفاده می‌کنیم.
 برای مثال یک مغازه‌ی گلفروشی را تصور کنید که پر است از رنگ‌های مختلف، حال اگر قصد اجرای چمن برای این فروشگاه را داشته باشیم بهترین انتخاب چمن تک رنگ می‌باشد تا از شلوغی بصری جلوگیری شود.
ویژگی دیگر این نوع رنگ، قابلیت ترکیب پذیری بسیار بالای آن است تا به عنوان یک عنصر سبزرنگ جلوه‌ای بسیار زیبا به محیط طراحی ما بدهد.

چمن مصنوعی

چمن‌های با رنگ ناآشنا:

شاید بتوان گفت هدف از تولید چمنی با چنین رنگی، اغراق در رنگ می‌باشد. برای مثال مدل فیروزه و یا اطلس شاید رنگ طبیعی نداشته باشند امّا در فضاهایی مانند مهدکودک بهترین مکمل برای رنگ‌های شاد خواهند بود و قدرت رنگی فضا را افزایش می‌دهند. بالطبع در گزینه‌هایی مانند فضای سبز یک باغ شخصی چنین رنگی گزینه‌ی مناسبی نخواهد بود.

در پایان باید گفت علم معماری ارتباط مستقیم با خلاقیت ونوآوری دارد بنابر این نکات ارائه شده تنها کلیات است که معماران عزیز با رجوع به آن می توانند انتخابی آگاهانه وهوشمند تر داشته باشند.


  • تعداد بازدید :155
  • تاریخ درج :20 مرداد 1397