چمن مصنوعی مناسب برای مدارس

چمن مصنوعی مناسب برای مدارس باید دارای استانداردهای زیر باشد:

1 – دیتکس بالا
2 – ساختار فیلامنت ویژه و مقاوم سازی شده
3– لایه زیره و بکینگ مقاوم و با دوام
4– ارتفاع و تراکم متناسب با نوع کاربری
ورزش جایگاه والایی در امر تربیت و پرورش کودکان و نوجوانان دارد و یکی از اصلی ترین راه ها برای ترغیب و ایجاد انگیزه برای تحصیل میباشد.
  محیط های آموزشی در سال های گذشته دچار رشد کیفی و کمّی در تمامی جوانب شده و گسترش فضاهای ورزشی در سطح حرفه ای را میتوان در دور افتاده ترین نقاط کشور نیز شاهد بود. چمن مصنوعی به عنوان پوششی مناسب برای مدارس، تغییرات شگرفی را به وجود میاورد.
هزینه های ایجاد، توسعه، نگهداری و بازسازی زمین های چمن طبیعی بسیار سرسام آور و سنگین میباشد و کمتر مجموعه آموزشی را میتوان پیدا کرد که از عهده این مخارج برآید.
برتری های غیر قابل انکار چمن مصنوعی نسبت به پوشش های دیگر رایج در مدارس، سبب شده تا کاربرد این محصول زیبا با شتاب بالایی در کشور رایج گردد.
همواره به کاربران چمن مصنوعی در مدارس توصیه میگردد تا نیازها و انتظارات خود از چمن مصنوعی را اولویت بندی کرده تا به بهترین نتیجه گیری و انتخاب برسند. به طور کلی، تأمین 2 ویژگی زیبایی، لطافت و ظاهر طبیعی از یک سو و ویژگی مقاومت، دوام و طول عمر از سوی دیگر در کنار یکدیگر کاری بسیار سخت است.   مدل هایی از چمن مصنوعی که بتوانند این 2 ویژگی را هم زمان داشته باشند برای استفاده در مدارس بسیار ایده آل میباشند. برای افزایش عمر و پایداری چمن مصنوعی در برابر فرسایش ناشی از کاربرد مستمر، سنگین و دراز مدت، میتوان از ماسه سیلیس استفاده کرد. ماسه سیلیس به میزان 5 تا 10 کیلوگرم در هر متر‌مربع (بسته به نوع و میزان کاربری) داخل چمن ریخته میشود. با این کار فضای خالی میان فیلامنت ها پُر شده و سبب میشود فیلامنت ها به صورت قائم، عمودی و استوار قرار بگیرند. در این حالت، اصطکاک میان فیلامنت ها به حداقل رسیده و از شکسته و جویده شدن آن جلوگیری میشود. همچنین سطح لایه زیره (بکینگ) پوشیده میشود و از آسیب تابش نور خورشید و پرتوی فرابنفش و تماس اشیاء تیز و سخت در امان میماند. ماسه سیلیس وزن سنگینی داشته و سبب میشود چمن در محل خود به صورت ثابت و بی حرکت بماند و با فعالیت های فیزیکی سنگین، جا به جا و کشیده نشود.
عاری بودن از فلزات سنگین مانند سرب و ...، مواد حساسیت زا، مواد سمی و تهدید کننده سلامت انسان و محیط زیست از مهم ترین الزامات چمن مصنوعی مناسب برای مدارس میباشد.

  • تعداد بازدید :636
  • تاریخ درج :3 مرداد 1396