با چمن مصنوعی مهربان تر باشیم

گریزی بر آسیب ها و توصیه های نگهداری چمن مصنوعی

 

هر شخصی بنابر حرفه ، شغل و دغدغه های فکری روزمره خود ، به موضوعات مرتبط با آن توجه بیشتری نشان می دهد.
مثلا یک مهندس معمار به طور ناخودآگاه ساختمان ها را مورد بررسی و موشکافی قرار می دهد و یا یک مهندس مکانیک ، به موضوعات پیرامون اتومبیل علاقه و اشتیاق نشان می دهد.

این رفتار یکی از پدیده های شگفت انگیز ذهن انسان است که به آن غربالگری می گویند.
افراد شاغل در حوزه چمن مصنوعی از جمله پرسنل گروه چمنزار نیز از این قاعده مستثنی نیستند و طبیعتاً توجه بیشتری نسبت به موارد استفاده این محصول در گوشه و کنار محیط زندگی خود نشان می دهند .

دستاورد این مواجهه و تعامل پویا ، تجربیات جالبیست که بازگو کردن و پرداختن به آنها ، نکات آموزنده گران بهایی را در اختیار کاربران فعلی و آینده چمن مصنوعی قرار می دهد.
یکی از موارد شایعی که به کرّات دیده می شود ، عدم رعایت اصول صحیح نگهداری از چمن مصنوعی در فضاهای خصوصی وعمومیست . 
به زبان ساده می توان گفت که در بسیاری از موارد ، با چمن مصنوعی بدرفتاری می شود که این امر تاثیرات مخرّب و ناگواری بر آن خواهد داشت. این تاثیرات را میتوان به دو دسته موقّتی و دائمی تقسیم بندی کرد.

تاثیرات موقتی: در کوتاه مدت چمن دچار تغییر ظاهری می شود که این تغییر قابل جبران و زودگذر است .
تاثیر دائمی: چمن به صورت همیشگی دچار تغییرات ظاهری و فیزیکی می گردد . این تغییرات غیر قابل بازگشت هستند و کیفیت چمن را به شدت کاهش می دهد .

این تاثیرات گاهی به اندازه ای گسترده است که ماهیت کاربری چمن مصنوعی و موجودیت آن را دگرگون می کند. اجرای عملیات ساختمانی و نوسازی و تعمیرات در بناها ، در زُمره پر خطر ترین فعالیت هاییست که می تواند صدمات جبران ناپذیری را به چمن مصنوعی وارد نماید.
چندی پیش با یکی از این موارد روبه رو شدیم که به دلیل شرایط وخیم نگهداری از چمن مصنوعیِ واقع در محل ، از آن عکس برداری انجام شد تا در قالبِ نوشتاری پند آموز مطرح شود.

بر اساس نوع تهدیدات قابل مشاهده در این تصویر ، به توضیح هر یک می پردازیم :

 

1-اجسام سخت ، تیز و بُرنده 

در مقالات پیشین (بررسی موارد تأثیر گذار بر رنگ و شکل چمن مصنوعی) به دفعات درباره ضرر و زیان این قبیل اجسام بر روی چمن مصنوعی صحبت کرده ایم.
اشیای فلزی ، سنگی ، شیشه ای ، پلیمرهای سخت و خشک و مواد مشابه در صورتی که که دارای لبه های تیز باشند ، می توانند باعث ایجاد بُرش در الیاف و بکینگ چمن مصنوعی شوند .
زمانی که الیاف سطحی بریده میشود ، چمن به صورت لکه ای دچار کچلی می گردد . بُرش در لایه بکینگ ( نگهدارنده زیرین ) نیز پارگی های گسترده ای ایجاد میکند که ترمیم آنها بسیار دشوار است .
انبار کردن و نگهداری ابزار آلات ساختمانی ، بلوک و سنگ با لبه های تیز ، شیشه پنجره ، میز و صندلی و کُمدهای چوبی با سطوح شکسته ، مساله ای است که با اندکی توجه و دلسوزی مالکان چمن مصنوعی ، قابل پیشگیری می باشد.

2-خاک ، سیمان ، گچ ، آهک و همه انواع مواد پودری


 این گونه مواد از طریق فیزیکی و شیمیایی به چمن مصنوعی آسیب وارد می کنند که مهمترینِ آن ، ایجاد پوسیدگی می باشد .
این مواد غالباً دارای ماهیت اسیدی و یا قلیایی بوده و هنگامی که با آب ترکیب می شوند ، با الیاف و بکینگ واکنش ترکیبی انجام داده و اثرات مخرّبی مانند تغییر رنگ ، ایجاد شکنندگی و پوسیدگی را در مدت زمان کوتاه به چمن وارد میکند.

از سوی دیگر ، لایه نسبتاً سختی بر روی سطح الیاف پدیدار میشود ، که تردّد بر روی چمن ، باعث خرد و شکسته شدن آن میگردد . شکستگی و جویدگی الیاف و به دنبال آن ، کاهش شدید عمر چمن از عواقب این پدیده میباشد .
رسوب تدریجی املاح نیز از دیگر پیامدهای این مواد است که مختصراً به آن می پردازیم . نیروی کِشِش سطحی ، یکی از پدیده های فیزیکی معروف است که میتوان گفت همه افراد در زندگی روزمره با آن مواجه شده اند .

باقی ماندن قطرات آب بر روی سطح شیشه های معمولی ، ساده ترین مثال برای این پدیده است. پس از بارش باران و یا اِشباع رطوبت در هوا ، قطرات آب در فضای گودِ حاصل از زاویه بسته برگ ، گیر می افتد و به آهستگی تبخیر می شود .
پس از تبخیر آب ، تمامی مواد جامدی که به صورت محلول در آب وجود داشته ، روی سطح برگ رسوب کرده و لایه مقاومی را تشکیل میدهد .
در چمن مصنوعی نیز درست مانند چمن طبیعی ، آلودگی های فیزیولوژیک از قبیل خاک ، ریزگرد ، سیمان و .... در سطح فیلامنت های با اشکال پیچیده انباشته می شود .

به عنوان مثال ، الیاف با اَشکال V ، W ، Y  و اٌمگا در ساختار خود دارای زوایای بسته ای هستند که یک فضای گود را تشکیل می دهد .
اگر چمن مصنوعی بلافاصله پس از آلوده شدن با مواد ذکر شده ، مورد شست و شو با فشار آب قوی و جاروهای پُرز پلاستیکی قرار گیرد ، تمامی مواد از روی سطح چمن پاک می شود . ولی اگر در این امر تأخیر ایجاد شود ، زدودن لایه رسوبی بسیار دشوار خواهد شد .

3-کشیدن و ساییده شدن اجسام سنگین


 همانطور که می دانید ، الیاف چمن مصنوعی در آرایش  Uشکل ، درون لایه نگهدارنده قرار گرفته و توسط پوشش نهایی ( معمولا از نوع لاتکس ، PU و  PE) محافظت و تثبیت می شود .
لایه نگهدارنده از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است به صورتی که در برابر نیروهای بُرشی و کِششی ، مقاومت قابل قبولی نشان داده و به سادگی دچار پارگی نمی شود .

ولی اگر جسمی سنگین بر روی سطح چمن کشیده شود ، آنچنان نیرویی به فیلامنت ها وارد می شود که باعث پارگی لایه بکینگ و جدا شدن الیاف می گردد.
در مواردی نیرو به یک سرِ کوک وارد میشود و آن را به صورت یک طرفه از داخل بکینگ بیرون می کشد . یکی از موارد بسیار متداول این حالت ، در محل عبور خودروها دیده می شود .

هرز گردیِ چرخِ خودروی در حال سکون و حتی چرخش فرمان خودروی در حال حرکت ، باعث سیاه شدن ، پوسیدگی و کنده شدن الیاف می گردد .
اجرای چمن در شیار محصور با کفپوشهای بتُنی و سنگی ، راهکار محافظت در مسیرهای عبور خودرو می باشد . دیتِکس بالای فیلامنت نیز نقش و تاثیر به سزایی در کاهش آسیب دارد .

4-تماس با آتش و گرمای شدید

برخی از فرایندهای ساختمانی از قبیل جوشکاری فلزات ، بُرِشکاری با سنگ فرز ، برشکاری با مشعل گاز ، اجرای پوشش عایق ( قیرگونی ) ، در صورتی که بدون رعایت نکات ایمنی و در مجاورت چمن مصنوعی انجام شود ، خسارات شدیدی وارد می کند و در برخی موارد احتمال آتش سوزی گسترده وجود دارد .

5-تجمع و انباشت آب

مواد تشکیل دهنده چمن مصنوعی به طور ذاتی در برابر رطوبت و آب مقاوم هستند .
واکنش شیمیایی موادی نظیر پُلی اتیلن و پُلی پروپیلن با آب ، بسیار ناچیز است ولی همان طور که پیشتر نیز در همین نوشتار اشاره شد ، همیشه احتمالِ مخلوط شدن مواد دیگری با آب وجود دارد که سبب اسیدی و قلیایی شدن آن می شود .

با این حال ، لایه پوششی بکینگ SBR LATEX ، اگر به مدت طولانی درون آب قرار گیرد ، به تدریج انسجام و بافت یکپارچه خود را از دست داده و دچار خوردگی و ریزش می گردد .

پس از بر شمردن تعدادی از موارد زیانبار برای چمن مصنوعی ، ذکر این نکته ضروریست که چمن مورد استفاده در تصویر مقاله ، از نوع رویال 25 می باشد که با توجه به کیفیت بالای خود ، آسیب بسیار اندکی به این چمن وارد شد و پس از پیگیری های صورت گرفته ، مالکِ این چمن تمامی موارد توصیه شده را رعایت نمود .

فرمول موفقیت هرکالا :

شناخت درست ←  استفاده و نگهداری درست ←  افزایش عمر و نگهداری

در پایان سخن ، لازم به ذکر است که چمن مصنوعی پدید آمده تا جایگزین چمن طبیعی شود . اما گاهی اوقات رعایت اصول استاندارد نگهداری توسط کاربرِ چمن مصنوعی فراموش می شود .

پس خواهشمندیم همان اندازه که به چمن طبیعی توجه و رسیدگی می نمایید ، گوشه چشمی هم به چمن مصنوعی داشته باشید .
چمنزار

  • تعداد بازدید :139
  • تاریخ درج :24 اردیبهشت 1397