بررسی تأثیر چمن مصنوعی بر دگرگونی مدارس در گذر زمان

تأثیر چمن مصنوعی بر دگرگونی مدارس در گذر زمان

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که با دیدن صحنه ای در اطراف خود، خاطرات دوران قدیم و سالهای دور در یادتان زنده شود. وقتی شرایط زندگی و امکانات در گذشته را با زمان حال مقایسه میکنیم، احساسات و تجربیاتی شیرین و زیبا در ذهن تداعی می شود.
هر بار که برای بازدید و ارزیابی وارد حیاط مدرسه ای می شوم، دوران کودکی و نوجوانی خود را به یاد میاورم که به عنوان یک دانش آموز شاداب و پر جُنب و جوش به همراه دوستان و همکلاسی هایم ساعتها در حیاط مدرسه مان می دویدیم و با اشتیاقی وصف ناپذیر به انجام بازی های مختلف مشغول می شدیم.
یادش به خیر زمانی که با نیروی بی پایان و ذهن ساده و کودکانه خود، بدون ترس از زمین خوردن، آسیب دیدن و نگاه سنگین ناظم اخمو و ملامت های مسئولین مدرسه، مانند پرنده ای آزاد و سبُک بال به جَست و خیز می پرداختیم و طنین قَهقَه شادیمان به اوج آسمان می رفت.
به خوبی به یاد دارم که سطح زمین حیاط مدرسه ما از جنس آسفالت و بتُن سخت، بی روح و خشنی بود که در روزهای گرم سال، چهره تَفتیده و آتشین خود را به ما نشان می داد و در روزهای سرد و بارانی سال، در میان چاله های انباشته از آب آن، مشغول تفریح و بازی می شدیم.
بدن نحیف و کوچک ما آنچنان با این سطح سخت و بی رحم به سازگاری و دوستی رسیده بود که پس از هر زمین خوردن در هنگام بازی، گویی در آغوش گرم مادری مهربان جای می گرفتیم.
روزگار گذشت و گذشت تا به دورانی رسید که نسل نوظهور فرزندان کشورمان دارای سطح انتظارات کاملاً متفاوتی نسبت به نسل پیشین هستند. کارشناسانِ روان شناسی و مشاوران تحصیلی، همگی متفق القول بر این نظرند که ایجاد فضای پویا و شاداب و سرزنده در مراکز تحصیلی، سبب افزایش بهره وری آموزشی و بهبود کیفیت علم آموزی در کودکان و نوجوانان می گردد.
فرزندان نسل جدید نیز به حق چنین انتظاری دارند و در انتخاب محل تحصیلشان، برخورداری از امکانات رفاهی و سرگرمی را لحاظ می کنند.

چمن مصنوعی در دگرگونی مدارس چه تأثیری دارد؟

یکی از مهمترین عوامل ایجاد پویایی، طراوت و سرزندگی در مدارس، ایجاد فضاهای پوشیده شده با چمن مصنوعی می باشد. حیاطی با پوشش سبز و نرم و لطیف در عین حال مقاوم در زیر پا و سقفی از گنبد آسمان آبی و پهناور در بالای سر فرزندانمان که می تواند تجلّی بخش رویاهای پاک آنان باشد.
سطحی از چمن زیبا و دلنشین که آغوش سبز و آرامش بخش خود را همچون بهارِ طبیعت به روی فرزندانمان گشوده و اندام لطیف آنان را از هر گونه آسیب محافظت می نماید.
باید به فرزندان خود حق بدهیم که مدرسه مورد علاقه شان را بر اساس دارا بودن یا نبودن چمن مصنوعی انتخاب نمایند. پدران و مادران نیز طبیعتاً تحت تأثیر فرزندان دلبند خود هستند و در صورتی که محیط مدرسه خوشایند فرزندشان نباشد، مدارس دیگری را مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهند داد.
در این میان، مسئولین و مدیران محیط های آموزشی نیز از قافله پُر شتابِ تحوّل و دگرگونی های زمانه عقب نمانده و دچار تغییرات شگرفی شده اند.
امکانات، تجهیزات و قابلیت هایی که در گذشته در زُمره موارد تجمّلی و غیر ضروری قرار داشتند، امروزه با پیشرفت شیوه ها و ساختار نظام آموزش و پرورش، بخشی از الزامات بدیهی محسوب می گردند که در مرکز توجه مدیران قرار داشته و پتانسیل مالی بالایی را برای دستیابی به آنها در نظر می گیرند.
اما صحبت از مدیر شد .... یاد باد آن روزگاری که هیبت مدیر مدرسه مان در مراسم صبحگاه و زنگ های تفریح، سراسر وجودم را آکنده از اضطراب و دلهره می نمود و مرا به رعایت نظم و ادب وامیداشت.
اکنون میفهمم که قلب مدیرمان مالامال از جدیّت و عاطفه بود که مانند پدری دلسوز میخواست نظم و قانون در وجود تک تک شاگردان مدرسه نهادینه شود. و امروز به یاد همان مدیر عزیز، با عشق و علاقه ای صد چندان به بازدید حیاط مدارس میروم و برای فرزندان کشورم بستری سبز از چمن مصنوعی ایجاد می کنم به امید آنکه دانش آموزان بتوانند بر رویش تا می توانند بدوند و بدوند و بدوند ...........

  • تعداد بازدید :405
  • تاریخ درج :29 بهمن 1396