کارشناسان به چه ویژگی هایی در چمن مصنوعی اهمیت بیشتر می دهند

کارشناسان چمن مصنوعی به چه نکاتی توجه می کنند؟

کارشناس به شخصی گفته می شود که در حوزه تخصصی خود صاحب نظر و برجسته بوده و اطلاعات فراوانی را در رشته تخصصی خود کسب کرده باشد. همان طور که مشخص است نگاه یک کارشناس با دیگر افراد متفاوت خواهد بود و نکاتی را که کارشناسان به آن توجه دارند از نگاه یک شخص غیر متخصص دور خواهد ماند. در این بخش به نکات مورد توجه یک کارشناس در حوزه ی چمن مصنوعی می پردازیم ، نکاتی که حتی اگر یک کاربر معمولی به آن توجه کند انتخاب و خرید بهتری خواهد داشت.

بکینگ (لایه زیرین)

1- عمده¬ترین بخشی که یک کارشناس به آن توجه دارد بکینگ (لایه ی زیرین) چمن مصنوعی است که خریداران به آن بی توجه هستند دلیل آن هم نقش برجسته و پررنگ بکینگ (لایه ی زیرین) در طول عمر و پایداری چمن مصنوعی است. در صورتی  که بکینگ (لایه ی زیرین) مقاومت لازم را نداشته باشد در واقع الیاف چمن مصنوعی در جای خود پایدار نمانده و به راحتی ساختار چمن از هم گسسته خواهد شد. برعکس این موضوع نیز صادق است و در صورتی که الیاف چمن مصنوعی در بکینگ ( لایه زیرین ) مقاوم قرار گیرد می تواند تا مدت ها انسجام خود را حفظ کند . یک کارشناس چمن مصنوعی می داند که اگر در پروژه های سنگین مانند مدارس از چمن هایی با بکینگ ( لایه ی زیرین ) ضعیف استفاده شود ، چمن مصنوعی مورد استفاده نمی تواند فشارهای وارده را تحمل کند از این رو کارشناسان کاربری های چمن مصنوعی را به چند دسته تقسیم می کنند تا محصول مورد تایید آنها بهترین شرایط خود را در کاربری مورد نظر حفظ کند.

چمن مصنوعی فوتسال انواع مختلف

دیتکس (وزن الیاف)

2- کارشناسان چمن مصنوعی توجه بسیار بالایی به دیتکس (وزن الیاف) دارند که این موضوع هم از نظر خریداران همیشه دور می ماند. دیتکس بالا یعنی الیاف قوی تر، دیتکس بالا یعنی الیاف توپرتر و همین موضوع به خودی خود کمک بسیار زیادی به مقاومت الیاف و جلوگیری از پوسیدگی در آن ها خواهد کرد. مشتریان فوتبالی بزرگترین کاربران چمن های با دیتکس های بالا هستند چرا که مقاومت فشاری در برابر تحرکات ورزشی از اهمیت فراوانی برخوردار است. کارشناسان این حوزه با مشاهده ی الیاف درمی یابند که چمن مصنوعی مورد مشاهده تا چه حد توانایی مقاومت برای کاربری های مختلف را دارد.
به خوانندگان چمنزار توصیه می شود به این مقوله اهمیت داده و محصولی را انتخاب کنید که دارای دیتکس (وزن الیاف) بالایی باشد تا محصول انتخابی شما بتواند برای مدت طولانی انتظاراتان را برآورده کند. البته یادآور می شویم که چمن از اجزای مختلفی تشکیل شده که هرکدام نقش مجزایی بر کیفیت نهایی محصول دارند و اگر تنها یکی از این موارد در چمن مصنوعی تامین شود دلیلی بر دوام و کیفیت این محصول نیست.

چمن مصنوعی فوتسال انواع مختلف

عدد یارن

3- مورد بعدی که مورد توجه کارشناسان است میزان الیاف استفاده شده در کوک های چمن است به عبارتی هرچه میزان و تعداد الیاف استفاده شده در کوک ها (گره های) چمن مصنوعی بیشتر باشد چمن مصنوعی دارای عدد یارن بالاتری خواهد بود که این موضوع ارتباط مستقیمی با وزن چمن مصنوعی دارد و طبیعتا با افزایش عدد یارن در چمن مصنوعی وزن چمن نیز افزایش خواهد داشت . سازندگان چمن مصنوعی برای کاهش هزینه های خود در مدل های ارازان تر عدد یارن چمن را کاهش می دهند یعنی یا تعداد الیاف مورد استفاده در کوک را کاهش می دهند یا تعداد گره (تراکم ) چمن را پایین می آورند و عموما این کار به گونه ای انجام می گیرد که با نگاه غیر تخصصی قابل تشخیص نخواهد بود.

چمن مصنوعی فوتسال انواع مختلف

ساختار الیاف

4- یکی از مهمترین ویژگی های چمن مصنوعی برای کارشناسان ، ساختار با شکل الیاف چمن مصنوعی است . پس از تولید چمن مصنوعی با الیاف مونوفیلامنت هر روزه شاهد تولید اشکال مختلف و مدرن در ساختار الیاف مونوفیلامنت هستیم. تشخیص مرغوبیت الیاف امری است تخصصی و نیازمند بررسی دقیق در تمامی جوانب الیاف خواهد بود.


شکل الیاف

5- نکته ی دیگر شکل الیاف است که هرکدام تاثیر خاصی بر ویژگی های چمن مصنوعی دارند برای مثال الیاف دایمند (لوزی شکل) دارای نرمی و دوام بسیار بالایی هستند و چمن هایی با ساختار v شکل دارای مقاومت فشاری مناسب هستند. تسلط و اشراف کامل به همه ی جوانب چمن مصنوعی موضوع زمان بری است که نیاز به مطالعه و بررسی فراوان دارد.

در پایان ذکر این نکته لازم است که انتخاب چمن مصنوعی مناسب برای یک کاربری و اطمینان از اصل یا تقلبی بودن محصول امری پیچیده و دشوار است. بنابراین استفاده از تجربیات یک کارشناس صاحب نظر میتواند کمک بسیار مفیدی برای انتخاب چمن مصنوعی مناسب باشد.

چمن مصنوعی فوتسال انواع مختلف

  • تعداد بازدید :491
  • تاریخ درج :26 مهر 1396